Wywiad z Adamem Goleńskim – wiceprezesem Stowarzyszenia Projekt 71. Mieszkańcem Gminy Miękinia, studentem Uniwersytetu Wrocławskiego.
Redaktor (R) – Dziękujemy, za przyjęcie zaproszenia. Na ostatniej sesji Młodzieżowej Rady Miasta Środy Śląskiej został przyznany Panu tytuł “Przyjaciel młodzieży Gminy Środa Śląska”. Za chwilę zapytam się o działalność Pana w powiecie, ale proszę najpierw opowiedzieć nam kilka słów o sobie.
Adam Goleński (AG) – Na samym początku chciałbym podziękować całej Młodzieżowej Radzie Środy Śląskiej z Przewodniczącym Jakubem Fedoszczakiem na czele za uznanie. To dla mnie ogromny zaszczyt. Od zawsze staram się działać na rzecz młodzieży i jej przyszłości, bo wiem, że to od nas zależy to, jakie będą nasze małe ojczyzny.
Przejdę do Pani pytania. Jestem mieszkańcem Gminy Miękinia i mieszkam w Księginicach. Mam 21 lat, studiuję dwa kierunki Prawo oraz Zarządzanie Projektami Społecznymi na Uniwersytecie Wrocławskim. Byłem uczniem szkoły podstawowej oraz gimnazjum w Miękini. Od 2010 trenuję tenis stołowy i jestem zawodnikiem w klubie sportowym LKS Odra Głoska, który jest 6-krotnym Mistrzem Polski.
Na co dzień pełnię funkcję Prezesa Zarządu Fundacji Rozwoju Edukacji Ekonomicznej, Członka Zarządu Fundacji Startup Development oraz Wiceprezesa Stowarzyszenia Projekt 71. Dodatkowo działam w innych organizacjach pozarządowych m.in. Fundacja „Sprzątamy Dla Polski”.
Byłem Radnym Młodzieżowego Sejmiku Województwa Dolnośląskiego w latach 2020-2022 oraz Członkiem Młodzieżowej Rady Klimatycznej 2020-2022 jako doradca Ministra Klimatu i Środowiska. Dzięki zebranym doświadczeniom zostałem powołany do Rady Dzieci i Młodzieży RP w latach 2021-2022 i tam jako Radny pełniłem funkcję doradcy Ministra Edukacji i Nauki. Na tym nie poprzestałem i tym samym dołączyłem do Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem na lata 2021-2023. Tam przez dwa lata pełniłem funkcję przewodniczącego zespołu ds. Społeczeństwa Obywatelskiego i Kultury. Rada Dialogu z Młodym Pokoleniem jest organem opiniodawczo-doradczym Przewodniczącego Komitetu do spraw Pożytku Publicznego. Jest to pierwszy w historii Polski organ dialogu obywatelskiego pomiędzy młodym pokoleniem a najważniejszymi instytucjami państwowymi.
Dodam również, że aktualnie jestem członkiem Zespołu monitorującego „Gwarancje dla młodzieży” pod przewodnictwem Ministra Rodziny i Polityki Społecznej.
R – Bardzo dużo rzeczy jak na tak młody wiek. Co skłoniło Cię do zaangażowania się w działalność społeczną i organizacje pozarządowe?
AG – Chciałbym pokazać młodym, że jeżeli ktoś chce to może. Powinniśmy pokazywać, że zależy nam na ważnych dla nas sprawach. To my jesteśmy przyszłością tego kraju i to od nas w dużej mierze zależy jaka ta Polska będzie. Jeżeli chodzi o zaangażowanie społeczne to działalność społeczna, wywodzi się z mojej głębokiej wiary w potencjał i siłę społeczności lokalnej. Pragnę aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym, angażując się w inicjatywy mające na celu tworzenie pozytywnych zmian. Dla mnie działalność społeczna jest nie tylko dobrym, ale wręcz niezbędnym narzędziem do budowania wspólnoty, rozwijania solidarności i kreowania lepszego otoczenia dla wszystkich jej członków. Zaangażowanie w działalność społeczną pozwala na wprowadzanie zmian, które są nieodłącznym elementem naszego życia. To również pokazuje, że w młodym wieku możemy realnie wpływać na otaczającą nas rzeczywistość, a doświadczenie, które zbierzemy w trakcie działalności wnieść do dorosłego życia. Tak nawiasem mówiąc, działalność społeczna uczy dyscypliny i robienia rzeczy, które na początku są według nas niemożliwe. To kształtuje charakter, a dla młodego człowieka w tym czasie to bardzo ważne.
R – Jaką rolę odgrywa Gmina Miękinia w Twoim codziennym życiu?
AG – Dla mnie Gmina Miękinia to nie tylko obszar na mapie, ale pulsujące serce. Z dumą mówię, że to mój dom. To także miejsce, które kształtuje moje wspomnienia, relacje i tożsamość. To tutaj zbudowałem wiele ważnych więzi. Wiążę z tym miejscem swoją przyszłość i chciałbym, aby rozwijała się jak najlepiej.
R – W jaki sposób sport wpływa na Twoje życie?
AG – Sport jest nie tylko formą aktywności fizycznej, ale także narzędziem do kształtowania samego siebie. Wiadomo, przynosi radość i zdrowie. Dodatkowo sport wzmacnia więzi społeczne i integruje lokalną społeczność. Turnieje ogólnopolskie czy międzynarodowe pozwoliły mi na zdobycie nowych znajomości, co przekłada się na moje codzienne życie. Podpowiem, że warto uprawiać sport, a tym bardziej tenis stołowy. Zapraszam na treningi do nas do klubu w Głosce i jestem zawsze otwarty, jeżeli ktoś chciałby zagrać partyjkę tenisa.
R – Jakie są Twoje największe marzenia i cele życiowe, zarówno zawodowe, jak i osobiste?
AG – Moim głównym celem jest ciągłe dążenie do samorozwoju i przyczynianie się do dobra społeczeństwa. Marzę o tworzeniu pozytywnych zmian zarówno na poziomie lokalnym, jak i ogólnopolskim. Stawiam sobie długoterminowe cele i dążę do ich realizacji, w każdym aspekcie życia. Jak Pani Redaktor pozwoli, to moje największe marzenia zachowam dla siebie, ale ujawnię jedno, że moim marzeniem — chociaż to może zabrzmieć trochę górnolotnie — jest, aby Gmina Miękinia była jeszcze lepszym miejscem do życia w powiecie dla mieszkańców, bo to jest możliwe, ale trzeba postawić na zmianę.
R- W jaki sposób radzisz sobie z wyzwaniami i przeciwnościami w życiu?
AG – W obliczu wyzwań staram się zachować pozytywne podejście i skupić się na rozwiązaniach. Ważne jest także szukanie wsparcia w społeczności i podejmowanie kroków mających na celu pokonywanie przeciwności. Zawsze jestem otwarty na współpracę i nigdy się nie zamykam. Dialog i zrozumienie drugiej strony to dla mnie podstawa.
R – Co uważasz za kluczowe elementy budowania silnej i zjednoczonej społeczności?
AG – Odpowiem krótko. Kluczowymi elementami są wzajemne zrozumienie, współpraca, szacunek i zaangażowanie mieszkańców. Budowanie społeczności wymaga wspólnych wysiłków i otwartości. To czasem jest trudne, ale dla wspólnego dobra ważne.
R – Dziękuję za rozmowę, do zobaczenia.
AG – Dziękuję, do zobaczenia.
Opublikuj komentarz