Reprezentanci MRM i P71 ukończyli Akademię Samorządu 2023/2024!
Fot. Fundacja Edukacji i Mediów
Wielki finał Akademii Samorządu 2023/2024 odbył się w Krakowie w dniach 7-9 czerwca br. To wyjątkowe wydarzenie, popularnie nazywane „AS”, jest dedykowane młodym ludziom zainteresowanym funkcjonowaniem samorządu, instytucji publicznych oraz działalnością medialną i społeczno-polityczną. Organizowane przez Fundację Centrum im. Władysława Grabskiego (CWG) i finansowane przez Narodowy Instytut Wolności-Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.
W zjeździe wzięli również udział reprezentanci Młodzieżowej Rady Miejskiej w Środzie Śląskiej oraz Stowarzyszenia Projekt 71 z powiatu średzkiego, co dodatkowo wzbogaciło doświadczenia uczestników o różnorodne perspektywy.
Uczestnikami Akademii są młodzi ludzie z całej Polski, a projekt ma swoje korzenie w 2013 roku. Do tej pory zrealizowano już sześć edycji. Tegoroczna edycja rozpoczęła się w grudniu 2023 roku, a jej finał odbył się w czerwcu 2024 roku. Projekt, poza organizatorami, wolontariuszami i uczestnikami, angażował ekspertów i wykładowców, którzy w ramach czterech modułów: media, samorząd, organizacje pozarządowe oraz ekonomia i gospodarka, przekazywali zarówno teoretyczne, jak i praktyczne zagadnienia.
Zajęcia Akademii to nie tylko wykłady i warsztaty z ekspertami, ale także okazja do debat, dyskusji i nawiązywania kontaktów między młodzieżą z całego kraju, często już zaangażowaną w działalność społeczną. Jak podkreśla dr Krzysztof Tenerowicz, prezes Centrum Grabskiego i koordynator projektu:
„Na przestrzeni ponad dekady wiele się zmieniło. Tematy, uczestnicy, miejsca naszych spotkań oraz liczba uczestników. Jednak stałym elementem pozostaje przekonanie o konieczności realizacji takich projektów. Dają one nie tylko szansę na poszerzenie wiedzy i kompetencji, ale także umożliwiają młodym ludziom wymianę doświadczeń i nawiązywanie kontaktów, co utwierdza ich w przekonaniu, że warto działać na rzecz innych.”
Czwarty zjazd skupiał się głównie na tematyce ekonomicznej i gospodarczej. Dr Łukasz Paluch wprowadzał uczestników w zagadnienia systemu podatkowego, Anna Gomola omawiała przyszłościowe branże, a mec. Katarzyna Klocek przybliżała formalne i prawne aspekty działalności gospodarczej oraz finansowe. Dr Krzysztof Tenerowicz prowadził zajęcia dotyczące historii polskiego samorządu oraz transformacji gospodarczej po 1989 roku. Podczas tego zjazdu intensywnie pracowano również nad raportem końcowym projektu.
Uczestnik Wojciech Piech zauważa:
„Udział w ‚ASie’ był dla mnie niezwykle cenny. Na kolejnych zjazdach omawialiśmy tematy, które sami wybraliśmy – od mediów, poprzez samorząd, po zagadnienia gospodarcze. To niezwykle satysfakcjonujące uczestniczyć w projekcie, w którym mamy wpływ na jego przebieg i tematykę.”
Edyta Karaba, kolejna uczestniczka, dodaje:
„Takie zajęcia poszerzają nasze perspektywy. Akademia pozwala nam zdobyć wiedzę, której nie znajdziemy w tradycyjnych szkołach czy na uczelniach. Praca z praktykami, ich doświadczenia oraz możliwość praktycznego sprawdzenia swoich umiejętności to niezwykłe doświadczenie i prawdziwa przygoda.”
Ostatni dzień zjazdu zakończył się uroczystym wręczeniem dyplomów oraz rozdaniem upominków. Jak zapewniają przedstawiciele Centrum Grabskiego, już następnego dnia po zakończeniu tegorocznej edycji rozpoczną się przygotowania do kolejnej.
Opublikuj komentarz